savoir-vivre

Dlaczego warto uczyć dobrych manier? [5 myśli]

Uczenie dobrych manier dla niektórych wydaje się nieco przestarzałym zwyczajem ograniczającym spontaniczność i indywidualizm dziecka, a jednak każdego z nas pociąga coś z dawnych dworskich obyczajów.

 

1. Dobre maniery to wprowadzanie dziecka w świat kultury

Kultura to coś, co niesie wartości. Nasza cywilizacja zbudowana jest na takich wartościach jak szacunek do innych, rozwaga, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo i wciąż je cenimy. Dobre maniery wprowadzają dziecko w ten świat i uczą szacunku do tradycji.

 

2. Dobre maniery są wyrazem szacunku dla innych

Zachowując się kulturalnie okazujemy szacunek innym. Takie słowa jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, przepuszczanie innych w drzwiach, czy szczery uśmiech, zawsze poprawiają humor osobom wokół nas.

 

3. Kształtowanie dobrych manier do inwestycja na przyszłość

Umiejętność kulturalnego zachowania się i odnalezienia się w każdej sytuacji to jedna podstawowych kompetencji do odnalezienia się na rynku pracy. Ucząc dzieci dobrych manier pomagamy mu na szybsze odnalezienie się w świecie dorosłych.

 

4. Wysoka kultura osobista pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się niechcący potrącić kogoś w ruchliwym miejscu albo zajechać komuś drogę. Nikt z nas w takiej sytuacji nie lubi niekulturalnej reakcji drugiej strony tego zdarzenia, a więc i my, już od najmłodszych lat, kształtujmy wśród dzieci umiejętność kulturalnego reagowania w takich sytuacjach.

 

5. Twoje zachowanie zmienia świat

Przypominaj dziecku, że to jak się zachowuje wpływa na otoczenie wokół niego, tak samo jak otoczenie wpływa na nie. Jeśli dziecko używa brzydkich słów, jego rówieśnicy też zaczną. Jeśli rówieśnicy używają, ono też może zacząć. To samo dotyczy również rodzica…

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *