karty

Do pobrania

Zapraszamy do pobrania materiałów, które pomogą Wam budować Wasze relacje:

 

1. Karta Postanowień i Karta Zasad

Karty do wspólnego rodzinnego wypełniania w ramach gry budującej relacje rodzinne Prawdziwy Skarb. Każda karta zawiera instrukcje wypełniania. Możecie oczywiście korzystać z nich również w oderwaniu do gry rodzinnej.

 

Karta Rodzinnych Postanowień jak sama nazwa wskazuje służy do zapisywania naszych rodzinnych postanowień powziętych w czasie gry.
Pobierz: doc, pdf

 

Karta Zasad Rodzinnych służy natomiast do zapisywania zasad panujących w domu, część takich zasad na pewno funkcjonuje w Waszych domach, ale nie jest spisana, natomiast część ustalana jest w ramach gry.
Pobierz: doc, pdf

Obydwie karty po wypełnieniu możemy powiesić w naszym domu.

 

 

2. Kalendarz Budowania Dobrych Relacji

Nasz kalendarz składa się z trzech części:

1. Pole dotyczące tego kogo lub co wybierzecie jako inspirację na dany rok – może to być np. jakaś osoba i to zarówno ktoś powszechnie znany, np. artysta, lider, święty, przywódca, jak i ktoś z Waszego otoczenia, np. tata, babcia, nowonarodzone dziecko, nauczyciel, ale może to być również jakieś wydarzenie, którego rocznica przypada w tym roku, jakieś wydarzenie, którego się spodziewasz, a także, np. miejsce (może gdzieś planujesz wyjechać), jakieś dzieło artystyczne (film, obraz, utwór) lub cokolwiek, co chcesz żeby Cię w tym roku inspirowało i co chcesz lepiej poznać.

 

2. Pole do zapisania swoich celów na ten rok – żeby było Wam łatwiej to zrobić, są tam pola dotyczące najważniejszych obszarów naszego życia, w których warto stawiać sobie cele. Na naszym kalendarzu jest trochę mało miejsca, ale możesz tam przynajmniej zapisać hasła odnoszące się do Waszych celów, a same cele zapisać na oddzielnej kartce (zerknij tutaj, gdzie opisałem ciekawy sposób stawiania sobie celów).

 

3. Kalendarz z miejscem na zapisywanie ważnych rocznic i urodzin przyjaciół (możesz wpisać je na komputerze i w kolejnych latach kopiować je do następnych kalendarzy, które Was przygotujemy).

 

Kalendarz przygotowany jest do wydruku w formacie A3 poziom, dlatego przy każdym polu nie ma zbyt wiele miejsca, ale dzięki temu ma on przystępny format, który zmieści się nad każdym biurkiem i dzięki temu jednym rzutem oka jesteś w stanie objąć cały rok.

 

Dlaczego taka forma kalendarza:

– po pierwsze jeśli raz go uzupełnisz możesz w łatwy sposób kopiować wszystkie ważne dla Ciebie rocznice na kalendarze w następnym roku i nie musisz co roku przepisywać tego do nowego kalendarza (za rok przygotujemy nowy formularz, do którego tylko skopiujesz dane z tego roku)

– po drugie mamy cały rok na relatywnie niewielkiej powierzchni, nasz kalendarz nie zajmuje dużo miejsca i na pewno w każdym domu znajdzie się miejsce, żeby go powiesić – najlepiej zrób to w miejscu, gdzie często patrzysz, np. nad biurkiem lub nad łóżkiem

 

Pobierz kalendarz 2021 (docx)

 Pobierz kalendarz 2021 (pdf)

 

Bardzo pozytywnym codziennym nawykiem jest zerkanie na ten kalendarz i przynajmniej wysłanie wiadomości z życzeniami dla osoby, która ma w tym dniu urodziny lub imieniny. Jest to bardzo dobry pomysł podtrzymywania relacji zwłaszcza z osobami, z którymi nie widujesz się obecnie tak często jak dawniej. Czy czasami nie macie wyrzutów sumienia, że zaniedbujecie przyjaźnie z dawnych lat. Kiedyś spędzaliście ze sobą, prawie każdą wolną chwilę i zawsze byliście dla siebie, a teraz ogrom obowiązków, nowe zadania, odległość geograficzna i inne życiowe sprawy tak nas angażują, że stare przyjaźnie nam umykają. Ale jest na to pewien sposób…

 

I nie chodzi tutaj o dzwonienie do swoich przyjaciół, jedynie wtedy kiedy mamy jakąś sprawę. Czasami takie dzwonienie tylko wtedy, kiedy mamy jakąś sprawę może wywoływać w nas poczucie winy. Dlatego warto o starych przyjaciołach pamiętać na inny sposób.

 

Sposób ten jest bardzo prosty, a jednocześnie bardzo miły i indywidulany. Wystarczy tylko… pamiętać o urodzinach danej osoby. Banalne, bo przecież Facebook o tym za nas pamięta? Już was przekonujemy, że wcale nie.

 

Po pierwsze grupa Twoich znajomych na Facebooku jest szersza niż grupa Twoich przyjaciół (jak zresztą sama nazwa na to wskazuje: „znajomy” to nie to samo co „przyjaciel” – na szczęście nasz język rozróżnia te dwa pojęcia, co np. w języku angielskim nie jest już takie oczywiste).

Po drugie nie wszyscy Twoi przyjaciele są na FB, a nawet jak są, to mogą nie podawać tam swojej daty urodzenia. Zresztą naszym zdaniem to bardzo nieodpowiedzialne podawać tam swoją datę urodzenia.

Po trzecie na Facebooku o wiele łatwiej umykają nam nowe treści, wiadomości i posty.

 

Dlatego jeśli chcecie pamiętać o urodzinach przyjaciół i robić to w sposób naprawdę dla nich miły, lepiej zapomnijcie o Facebooku.

 

Jak pamiętać o urodzinach znajomych za pomocą kalendarza Budowania Dobrych Relacji?

1. Uzupełnij kalendarz o daty urodzin najbliższych przyjaciół. Jeśli nie znasz jakiejś daty, to po prostu zadzwoń do tej osoby, zapytaj i powiedz, że potrzebujesz jej właśnie po to, żeby o niej pamiętać w dniu jej urodzin. Każdy na pewno się ucieszy z takiego telefonu.

2. Powieś kalendarz w takim miejscu, żebyś widział/a go codziennie, np. nad biurkiem lub nad łóżkiem (a najlepiej w ogóle w miejscu gdzie stoi telewizor, a telewizor wynieś do piwnicy – wyciągniesz go tylko na najbliższy mecz reprezentacji).

3. Codziennie rano zerknij na kalendarz sprawdzając kto ma dziś urodziny.

4. W trakcie dnia zadzwoń do tej osoby i złóż jej życzenia, możesz ewentualnie wysłać sms, ale nie korzystaj do tego z Facebooka! (bo ktoś może pomyśleć, że pamietasz o nim tylko dlatego, że Ci Facebook przypomniał)

5. Może się okazać, że umówicie się na przyjemne spotkanie.

 

Nawet jeśli nie miałeś z kimś kontaktu od 10 lat i zadzwonisz do niego na urodziny, na pewno się ucieszy, a nigdy nie wiesz, czy nie będziesz potrzebował jego pomocy…

 

 • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościChcesz budować prawdziwe długofalowe relacje i uczyć tego innych?

  Chcesz uczyć innych współpracy i dobrego życia z ludźmi?

  Chcesz być dla innych prawdziwym autorytetem?

  ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

3. E-book 7 Kroków do Dobrych Relacji oraz Karty Wdzięczności

E-book 7 Kroków do Dobrych Relacji oraz Karty Wdzięczności, czyli małe karteczki z zwrotami pomagającymi nam okazywać wdzięczność możecie pobrać po zapisaniu się na darmowy kurs Jak Budować Dobre Relacje.

Na czym polegają Karty Wdzięczności: Czasami chcemy komuś podziękować, ale nie wiemy jak to zrobić, krępujemy się, głupio nam, boimy się co ktoś inny sobie o nas pomyśli. Jest na to pewna prosta myśl…

Możemy po prostu tej osobie to napisać :). Możemy również spisać sobie na małych karteczkach takie dobre słowa podziękowania, wsparcia, okazania zrozumienia, miłości, itp. a następnie nosić te karteczki przy sobie i obdzielać nimi innych.

Na przykład włożyć komuś do buta (jesteś wtedy pewien, że tylko ta osoba to przeczyta :)), schować do lodówki, włożyć koledze z pracy do kubka (oczywiście czystego), przykleić na suficie nad łóżkiem i gdzie jeszcze tylko nam przyjdzie do głowy.

 

 

4. Cztery e-booki z kursami o relacjach i całe mnóstwo materiałów

Cztery e-booki z kursami o relacjach (Dwa Proste Kroki do Prawdziwej Radości, 7 Kroków do Wspólnego Biznesu, Budowanie Relacji w Rodzinie, Budowanie Wspólnot Lokalnych) i całe mnóstwo materiałów możecie pobrać po wykupieniu naszego kursu Prawdziwe Relacje i Autentyczne Przywództwo. Kurs nie jest drogi, a kupując go wspieracie naszą misję uczenia budowania dobrych relacji, ponieważ dzięki temu możemy docierać do większej liczby osób.

 

Drukuj

8 thoughts to “Do pobrania”

 1. Witam. Czlowiek uczy się całe życie. Tak właśnie odbieram tę stronę. Tresci bogate i inspirujące. Kreatywne podejście do tematu motywuje i zachęca do rozwoju i spróbowania po innemu niż dotychczas. Dziękuję za obfitość i pomysły. Anna

 2. Bardzo fajne informacje, dużo się nauczyłam, niby cos wiem a tu udaje się to skonkretyzować, oj ile rzeczy pomijam nieświadomie, dzięki

 3. Rewelacyjna metoda, ciekawe pomoce, jasne i czytelne instrukcje. Warto skorzystać poczynając od własnej rodziny. Polecam.

 4. Rewelacyjne, pomocne informacje i materiały do wykorzystania zarówno w pracy indywidualnej jak i grupowej z uczniami, można je również wykorzystać w czasie spotkań, warsztatów z rodzicami. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *