box-2953722_640

Jak składać życzenia? 4 przedświąteczne porady

Już za niedługo Święta Bożego Narodzenia oraz początek nowego roku. Ten czas to okres składania innym życzeń, a ta czynność wcale nie jest taka łatwa i czasami jej nie lubimy. No nie? Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów jak z każdych życzeń (czy to wysyłanych, czy składanych osobiście) zrobić coś wyjątkowego.

 

1. Doceń

Na początku warto przypomnieć jedną ważną sprawę: słowa mają moc. Jeśli komuś, nawet w żartach mówisz: „jesteś fajtłapą”, to ten ktoś może zacząć tak o sobie myśleć, a zwłaszcza jeśli jest to dziecko. Przecież nawet nasze żarty skąd się biorą. Dlatego bardzo ważne, żeby życzenia były doceniające, a nie dołujące i przypominające o problemach („życzę Ci rozwiązania problemów”), nierozwiązanych sprawach („życzę Ci rozwiązania trudnych spraw”), czy o chorobie („życzę Ci odejścia choroby”).

Może nie warto życzyć komuś zdrowia, nawet kiedy jest bardzo chory, ale nie radzi sobie z chorobą. Może lepiej byłoby życzyć mu siły i radości. Może tak naprawdę tego mu brakuje. Warto żeby nasze życzenia podkreślały to co człowiek sam może zrobić i co od niego zależy, a nie przypominały mu, że są pewne sprawy, które od niego nie zależą. Życzenie innym, żeby wygrali na loterii duże pieniądze, chociaż jest bardzo miłe, to jednak niesie przekaz, że pieniędzy można dorobić się tylko poprzez wygraną, a nie dzięki ciężkiej pracy. Życzenia podkreślające to co człowiek może zrobić i to co zależy od niego są bardzo doceniające (mówią: „Ja w Ciebie wierzę. Potrafisz”.), a przez to dające nadzieję.

 

2. Życz Przygody

Każdy lubi przygodę. Umiarkowaną, niezbyt wymykającą się spod kontroli, ale jednak przygodę. Nasze codzienne życie czasami bywa nudne: pobudka, śniadanie, dojazd, praca, posiłek, odpoczynek, spanie i znowu to samo. A zwróć uwagę na dzieci, przecież one nawet z pokonywania zwykłej kałuży mogą zrobić wciągającą przygodę. Może czasami warto spojrzeć tak na nasze życie i życzyć tego innym. Codzienna podróż autobusem może być ciekawą przygodą, czasami warto się rozejrzeć i dostrzec na przykład dziwnie ubranego człowieka, który będzie ciekawym kompanem do rozmowy, pomóc starszej pani nieść zakupy, za co ona może odwdzięczyć się uśmiechem, pójść do pracy inną drogą niż zwykle i podziwiać piękno naszej okolicy, którą niby znamy, ale na pewno znajdziesz tam coś, czego jeszcze dostrzegłeś/ąś wcześniej. I właśnie tego warto życzyć innym.

 

3. Życz Wielkich Rzeczy

Każdy z nas, na swój sposób tęskni za Wielkimi Rzeczami. Warto życzyć innym po pierwsze odwagi do ich odkrywania w swoim życiu. Wcale nie jest tak łatwo określić swoją Wielką Rzecz, do której chce się dążyć. A po drugie odwagi do ich realizacji, bo nawet jak już się wie, co to może być takiego, wcale nie jest łatwo zacząć to realizować. Warto więc życzyć nie tego, żeby marzenia się spełniały, ale żeby marzenia spełniać. Najpierw je mieć („Nie bój się marzyć”), a potem robić. Za trudne? Pierwszy krok na pewno nie jest za trudny. Jeśli widzisz, że ktoś boi się podjęcia realizacji swoich marzeń, życz mu, żeby zrobił przynajmniej pierwszy krok (najwyżej za rok, będziesz mu życzył, żeby zrobił drugi; małymi krokami, ale ważne że do przodu – tak właśnie spełnia się marzenia). Takie życzenia również są doceniające i dające nadzieję.

 

4. Patrz w oczy

Na końcu sprawa od której może powinniśmy zacząć, bo jest bardzo ważna, a czasami o nie zapominamy. „Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia i pieniędzy. Następny”. Naprawdę warto się zatrzymać i popatrzeć drugiej osobie w oczy. Tam jest tyle ciekawych rzeczy: marzeń, pragnień, inspiracji, ciepła, radości, ale może też jakiś obaw, nadziei, zmartwień. Popatrz drugiej osobie w oczy, a na pewno będziesz wiedzieć czego jej życzyć i jak składać jej życzenia.

 

Macie jakieś pomysły na wyjątkowe życzenia? Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach.

 

Drukuj

One thought to “Jak składać życzenia? 4 przedświąteczne porady”

  1. Ciekawe spostrzeżenie w części Docenienie. Nie zdajemy sobie sprawy, ze chcąc komuś poprawić nastrój, często przypominamy mu o rzeczach, które go bolą, nie są jego mocna stroną. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *