handshakes-930181_640

Jak zapamiętywać imiona i dlaczego nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to ważne

Wszyscy lubimy, kiedy ktoś zwraca się do nas po imieniu. Kiedy usłyszymy swoje imię wypowiadane z uśmiechem przez inną osobę po prostu czujemy się lepiej. O wiele bardziej wolimy komunikat w stylu: „Cześć Mikołaj!”, niż samo: „Cześć!”, a co ciekawe działa to na nas nawet w wiadomościach tekstowych. Dlatego chyba nie musimy Was przekonywać, że umiejętność zapamiętywania imion jest bardzo przydatna. Przyjrzyjmy się więc temu jak to zrobić.

 

1. Po prostu chciej!

Może to się wydawać oczywiste, ale najskuteczniejszą metodą zapamiętywania imion jest po prostu chcieć. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, w którym spodziewasz się, że poznasz nowe osoby, albo właśnie podchodzisz do kogoś z taką intencją, nastaw siebie na to, że chcesz zapamiętać imię tej osoby. Powiedz sobie: „Chcę zapamiętać imię tej osoby!”. Nasze nastawienie (dawniej mówiono WOLA) ma bardzo dużą moc sprawczą.

 

2. Skup się bardziej na drugiej osobie, niż na sobie

Bardzo często, poznając nową osobę, myślimy bardziej o sobie niż o tej osobie z bardzo prostej przyczyny zakorzenionej jeszcze w naszej biologii: po prostu chcemy dobrze wypaść. Dlatego myślimy o tym jak wyglądamy, czy makijaż jest w porządku, czy moje ubranie jest ok, czy nie jestem czerwony na twarzy, co ktoś sobie o mnie pomyśli, itp. A skoro skupiamy się na sobie i nasz system poznawczy przetwarza informację o nas, to nie ma on zasobów, żeby przetwarzać informacji o drugiej osobie, a więc czasami informacji jaką jest imię drugiej osoby nawet nie słyszymy, tzn. nie pojawia się ona w polu naszej uwagi lub w bardzo krótkim czasie po usłyszeniu po prostu nie zostaje utrwalona.

 

3. Powtórz głośno imię przedstawiającej Ci się osoby

Ktoś mówi do Ciebie: „Cześć jestem Ania.” Odpowiedz wtedy: „Cześć Aniu! Miło Cię poznać.” albo „Ania, jakie piękne imię. Moja ciocia ma tak na imię.” Jak już powiedzieliśmy lubimy słyszeć nasze imię, dlatego Ani na pewno zrobi się milej, a Ty pewniej zapamiętasz jej imię.

 

4. Porozmawiaj o znaczeniu imienia

Jeśli mamy więcej czasu na rozmowę i warunki na to pozwalają (tzn. nie poznajesz kogoś w jakiejś oficjalnej sytuacji), bardzo dobrym pomysłem na bardzo trwałe zapamiętania czyjegoś imienia jest rozmowa o jego znaczeniu. Pewnie o tym wiecie, ale każda kultura na świecie nadaje imiona, które coś znaczą. Imiona w naszej kulturze bardzo często swoje znaczenia czerpią z języków i źródeł starożytnych (np. z Biblii lub z kultury antycznej) lub średniowiecznych (tj. np. języków ludów średniowiecznej Europy, Słowian, Celtów, ludów skandynawskich). Generalnie każde imię coś znaczy i generalnie jest to znaczenie pozytywne, bo przecież nikt nie chciałby nazwać swojego dziecka w jakiś niemiły dla niego sposób. Przy poznawaniu jakieś osoby możemy zagadać o znaczeniu imienia tej osoby. Warto wiec znać znaczenia najpopularniejszych imion, ale zawsze też możemy po prostu zapytać: „A czy wiesz co oznacza Twoje imię?”. Pewnie się domyślacie, że jeśli chcemy rozmawiać z kimś o znaczeniu jego imienia, obowiązkowo musimy znać znaczenie i pochodzenie swojego imienia, bo prawie więcej niż pewne, że skoro pytamy o to kogoś, ktoś zapyta o to nas :). Gwarantujemy Wam, że jeśli utniecie z kimś kilkuminutową pogawędkę o znaczeniu Waszych imion na pewno wzajemnie zapamiętacie swoje imiona, ponieważ będzie Wam łatwo skojarzyć osoby z znaczeniami imion.

 

5. Skojarz imię

Bardzo dobrą techniką zapamiętywania imion jest skojarzenie sobie imienia z czymś co już pamiętamy, np. z osobą o tym samym imieniu, którą już znamy lub z jakąś cechą lub elementem wyglądu danej osoby. Np. poznajesz dziewczynę o imieniu Kornelia, która ma piękne fiołkowe oczy i od razu kojarzysz ją sobie z twórczością Kornela Makuszyńskiego (jeśli jeszcze nie czytałeś/aś „Szatana z siódmej klasy” to pewnie nie wiesz co to są fiołkowe oczy, więc wymyśl jakieś inne skojarzenie). Poznajesz chłopaka o imieniu Marcin, a przecież Twój wujek z Wałbrzycha ma na imię Marcin i też ma wąsy :).

 

6. Zapamiętaj kolor oczu

Skoro już poruszyliśmy temat fiołkowych oczu bezapelacyjnie skuteczną metodą zapamiętywania imion jest skojarzenie imienia z kolorem oczu. Jakże często, nawet podając komuś rękę, nie patrzymy mu w oczy, a przecież jak twierdzą niektórzy w oczach możemy zobaczyć duszę człowieka. Następnym razem, kiedy będziesz kogoś poznawać, skup się na oczach tej osoby i spójrz w nie prze 2-3 sekund. Co widzisz? Jakie emocje? Jakie pragnienia? Takie skupienie na oczach drugiej osoby pomoże Ci skoncentrować się na właśnie tej osobie. A może dostrzeżesz w niej pokrewna duszę?

 

7. Używaj i powtarzaj

Kiedy już zapamiętasz czyjeś imię bardzo ważne jest jego używanie. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie do tego wpisu warto często używać imienia danej osoby w codziennej komunikacji. O wiele przyjemniej czyta się nawet wiadomość tekstową w stylu: „Hej Monika, co u Ciebie słychać?”, niż „Hej, co u Ciebie słychać?”. Tak samo, nawet zwykłe „Cześć!”, po którym powiemy imię naszego rozmówcy sprawia, że wie on, że z całą pewnością mówimy (piszemy) do niego, a jego imię jest utrwalane w naszej pamięci.

 

Jak podobają się Wam te pomysły? Macie jakieś własne rozwiązania na zapamiętywanie imion? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Drukuj

One thought to “Jak zapamiętywać imiona i dlaczego nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to ważne”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *