IMG_0615-tyt

Jak zrobić duży projekt sąsiedzki – studium przypadku

Przedstawiamy bardzo ciekawe studium przypadku. Jak zrobić duży projekt sąsiedzki jednoczący kilkaset osób. W jednym z naszych kursów uczymy tego jak budować dobre wspólnoty lokalne. Chcemy Wam pokazać, że to nie tylko teoria, ale również praktyka naszej codziennej pracy. Zrobimy studium przypadku projektu Biesiada Patriotyczna 2016.

 

1. Znajdź inspirujący pomysł, który rozwija Twoją (Wasze) pasję

Jedna osoba z naszego zespołu bardzo interesuje się teatrem (jak się później okazało, że nie tylko ta jedna). W czasie wspólnej dyskusji zrodził się więc pomysł, żeby wykorzystać tą pasję i wokół tej sprawy budować nasz duży projekt sąsiedzki.

IMG_0535

 

2. Znajdź sprzymierzeńców

Magda, czyli kierownik i pomysłodawca projektu zebrała wiec grupę chętnych osób, które chciałyby się włączyć w działanie. Zaczęła wiec od osób, które miała najbliżej: osoby zaangażowane w naszej Fundacji, wolontariuszy, dzieciaków i młodzież ze świetlicy, ich rodziców i seniorów ze społeczności. Oczywiście zazwyczaj jest tak, że nikt nie ma czasu i bardzo ciężko zebrać ludzi, ale nie ma co zrażać się niepowodzeniem, ponieważ zawsze kilka chętnych osób się znajdzie.

IMG_0505

 

3. Narada i plan

Pierwsze spotkania mają zazwyczaj charakter bardziej ogólny i koncepcyjny, by później przybrać charakter konkretnego planowania i podziału zadań. Głównym elementem naszej biesiady był spektakl patriotyczny przygotowany na podstawie Dziadów III Adama Mickiewicza. Pierwsze więc nasze spotkania dotyczyły podziału ról, analizy scenariusza, charakterystyki postaci. Bardzo ważna jest tutaj osoba lidera, który powinien mieć jednak ostateczne zdanie – każdy może i proponuje swoje rozwiązania, ale ostateczna decyzja należy do lidera, który w naszym przypadku był również scenarzystą spektaklu – z tego zadania Magda wywiązała się perfekcyjnie.

IMG_0503

 

4. Przygotowanie

Następnie przyszedł czas prób. Oczywiście było dużo problemów ze zbieraniem ludzi. Próby do poszczególnych scen musiały odbywać się w różne dni tygodnia, ponieważ jak zawsze ludziom brakuje czasu – jedni mają obowiązki względem rodziny, inni dodatkowe zajęcia i zebrać aktorów w jednym czasie było karkołomnym zadaniem. Magda wykonała tytaniczną pracę polegającą na dzwonieniu do aktorów, poszukiwaniu brakujących, pomocy przy przygotowywaniu scenografii, dekoracji, próbach (w tym także indywidualnej pracy z aktorem), rozmowach, spotkaniach. Oczywiście jak to bywa w pracy z ludźmi zdarzały się trudności: z ustaleniem pasujących dogodnych dla wszystkich terminów prób, spóźnienia wynikające z innych obowiązków, zmęczenie, itp. Jednak wszyscy byli bardzo zmobilizowani i każdemu zależało na tym naszym wspólnym dziele.

IMG_0442

IMG_0451

IMG_0627

 

5. Wieki Finał

Im bliżej zaplanowanego finału, tym zaangażowanie było większe. Każdy z niecierpliwością czekał na wydarzenie. Aż wreszcie przyszedł ten dzień: niedziela 20.11.2016 w salce przyparafialnej zebrało się tyle osób, że nie wszyscy się zmieścili, trochę nam przykro, ale część mieszkańców dzielnicy niestety musiała wrócić do domów, ponieważ się po prostu nie zmieściła. Pierwszym elementem Biesiady Patriotycznej był spektakl, który (pomimo kilku niezauważonych dla publiczności, ale dla nas tak, wpadek) okazał się ogromnym sukcesem. Spektakl trwał ponad 1,5 godziny i wzięło w nim udział ponad 60 osób: aktorów i statystów, operatorów świateł, muzyków, scenografów. Każdy z nas swoją pracę wykonał na zasadzie wolontariatu. Po spektaklu odbyła się prawdziwa patriotyczna biesiada z tradycyjnym poczęstunkiem (oczywiście bezalkoholowym). Projekt zakończył się sukcesem.

IMG_0477

IMG_0519

 

6. Celebracja i podsumowanie

Ostatecznym jednak zakończeniem była wspólna celebracja i oglądanie filmu z biesiady. Dopiero wspólne cieszenie się z sukcesu i podsumowanie obszarów rozwojowych, czyli tych spraw, które mogłyby być zrobione lepiej, to najlepsze zamknięcie projektu. Oczywiście już trwają prace nad kolejną dzielnicową biesiadą patriotyczną, w ramach której zamierzamy wystawić Balladynę.

IMG_0508

IMG_0499

IMG_0649

IMG_0640

 

Zobacz video

 

Tyle z praktyki. Jeśli chcecie poznać teorię w zakresie realizacji tego typu projektów i w ogóle zobaczyć, po co się je robi, to zapraszamy na nasz kurs: Budowanie Wspólnot Lokalnych.

 

Jakieś pomysły, uwagi, spostrzerzenia, pytania. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *