pracowitosc

Jak kształtować u dzieci postawę pracowitości? [4 sposoby]

 

1. Podział obowiązków

Zawsze nawet, małemu dziecku, warto dać jakieś domowe obowiązki. Niech będzie to np. podlanie kwiatków, czy wkładanie naczyń do zmywarki. Ważne, żeby od najmłodszych lat dziecko miało jakiś swój obszar odpowiedzialności.

 

2. Najpierw praca domowa później zabawa

Zawsze pozwalaj dziecku na zabawę dopiero po odrobieniu pracy domowej. W ten sposób dziecko przyzwyczaja się, że zabawa, smakuje najlepiej, kiedy poprzedza go dobrze wykonana praca.

 

3. Zawsze dopilnuj posprzątania zabawek

Często zapominamy, że zabawa nie jest dla dzieci tym samym co odpoczynek dla dorosłych. Zabawa jest przede wszystkim swoistego rodzaju przygotowaniem do dorosłego i miejscem kształtowania nawyków w funkcjonowaniu indywidualnym i społecznym. Dlatego też jeśli dziecko nie nauczy się sprzątać po sobie zabawek to, jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości nie będzie potrafiło zadbać o porządek na swoim miejscu pracy.

 

4. Kochaj

Zawsze pamiętaj, że kształtowanie nawyków u dziecka powinno wynikać z miłości. Ucz zdrowej ambicji, a nie zaprzęgaj do wyścigu szczurów, pokazuj pracę jako wartość samą w sobie, a nie pieniądze, czy inne korzyści, które ma przynosić, ucz przede wszystkim swoim przykładem, a nie tylko słowami.

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *