01. thank-you-944086_640

[Lekcja 1/14] Jak budować relacje oparte na wdzięczności

Czasami wydaje się nam, że kultura zachodnia jakby zapomniała o bardzo ważnej cnocie jaką jest wdzięczność. Często bardziej myślimy, że nam się coś należy, niż że za coś powinniśmy być wdzięczni, a zapominamy, że nasi najszczęśliwsi przyjaciele to osoby bardzo wdzięczne. Przedstawiam 6 rad jak u kształtować cnotę wdzięczności u siebie i innych, a dzięki temu budować szczere i prawdziwe relacje.
 

 

1. Dziękowanie za rzeczy do których się przyzwyczailiśmy

Nasze mieszkanie, umiarkowany klimat ze zmiennymi porami roku, dzięki któremu nie jest ani za zimno, ani za gorąco, państwo, brak niebezpiecznych zwierząt na ulicach – czy nie jest tak, że do tego wszystkiego się przyzwyczailiśmy i już jakby o tym zapominamy? Przecież nie wszyscy ludzie mają gdzie mieszkać, a jak już mają to jest im bardzo gorąco, albo bardzo zimo, nie wszystkie narody mają własne państwo (przecież nawet Polacy nie mieli swojego państwa przez ponad 100 lat), a w niektórych krajach komary zabijają. Warto przypominać i sobie i innym, że to wszystko jest nam dane, ale od nas zależy co z tym zrobimy.
 

 

2. Dziękowanie sobie nawzajem

Czy też nie zapominamy o tym, żeby sobie dziękować. Mamy poczucie, że za wykonywanie obowiązków nie powinniśmy innym dziękować, ale czy nie warto podziękować swoim pracownikom za dzień pracy, uczniom za dobre zachowanie na lekcji, albo mamie za smaczną kanapkę? Możesz do tego użyć naszych Kart Wdzięczności:

Pobierz Karty Wdzięczności

 

 • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościChcesz budować prawdziwe długofalowe relacje i uczyć tego innych?

  Chcesz uczyć innych współpracy i dobrego życia z ludźmi?

  Chcesz być dla innych prawdziwym autorytetem?

  ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

3. Podsumowanie dnia

Dawni mistrzowie życia wewnętrznego, mędrcy, zakonnicy, a także współcześni doradcy personalni zawsze podkreślają wagę czegoś co w skrócie możemy nazwać podsumowywaniem naszych działań. Oczywiście po to, żeby robić to lepiej. Przecież w szkole również tak robimy, podsumowujemy jakiś etap edukacji, np. sprawdzianem i czy nie za bardzo podkreślamy wtedy to co się nie udało, zamiast tego co się udało? Może warto wprowadzić sobie i swoim dzieciom zwyczaj podsumowywania dni i dziękowania za to się dobrego dziś wydarzyło.
 

 

4. Telefon do przyjaciela

Każdy cieszy się z podziękowania, nawet jeśli tego nie okazuje. Może warto raz na jakiś czas, oczywiście nie za często, żeby nie zrobić z tego czegoś sztucznego, napisać wieczorem sms przyjacielowi, współpracownikowi, uczniowi, nauczycielowi, z krótkim podziękowaniem za to dziś wspólnie zrobiliśmy.
 

 

5. Karta Wdzięczności

Weź kartkę i napisz co Ci się w życiu udało. A najlepiej zrób to ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej. To nie żart, ale poważne badania naukowe. Sheldon i Lyubomirsky (2006. How to increase and sustain positive emotion: The effects of expressing gratitude and visualizing best possible selves. The Journal of Positive Psychology, 1(2), s. 73–82.), przeprowadzili badanie, w czasie którego prosili swoich badanych o codzienne zapisywanie rzeczy, za które są wdzięczni. Po 4 tygodniach takich ćwiczeń, badani określali swoje zadowolenie z życia jako większe niż grupa kontrolna. Dlaczego by nie robić takich ćwiczeń w rodzinie, klasie a może nawet zespole w pracy?
 

 

6. Wdzięczne przyjmowanie komplementów i wyrazów wdzięczności

Ważnym wymiarem budowania dobrych relacji jest również wdzięczne przyjmowanie komplementów i wyrazów wdzięczności ze strony innych. Bardzo ciekawym stwierdzeniem, pozwalającym nam na jednoczesne docenienie naszego rozmówcy, który nam dziękuje za jakąś przysługę, jest:

Na moim miejscu zrobiłbyś to samo!

 

Zadanie na najbliższe dwa dni
Za dwa dni otrzymasz następną lekcję kursu. Do tego czasu zachęcamy Cię do wykonania następującego zadania:

Wybierz jedną z opisanych w artykule metod budowania wdzięczności i ją wykonaj.

 

Czy masz jakieś pomysły na okazywanie wdzięczności w relacjach? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach.

 

Przegląd kursu Jak Budować Dobre Relacje:

Lekcja 1. Jak budować relacje oparte na wdzięczności
Lekcja 2. Jak radzić sobie z emocjami w relacjach. Przebaczenie
Lekcja 3. Jak rozwiązywać konflikty. Wszystkie strony wygrywają
Lekcja 4. Jak budować dobrą komunikację
Lekcja 5. 7 fundamentów relacji w rodzinie
Lekcja 6. Wychowanie szczęśliwego dziecka
Lekcja 7. Zarządzanie finansami a relacje
Lekcja 8. Rodzinny i przyjacielski biznes
Lekcja 9. Relacje i role w zespołach. Kompas Talentów w Relacjach
Lekcja 10. Motywowanie i inspirowanie siebie i innych
Lekcja 11. Po co i jak budować relacje sąsiedzkie
Lekcja 12. Relacje a zmiana społeczna
Lekcja 13. Budowanie związków opartych na synergii
14. Kup kurs Prawdziwe Relacje i wesprzyj projekt

 

Drukuj

27 thoughts to “[Lekcja 1/14] Jak budować relacje oparte na wdzięczności”

 1. Tak, wdzięczność jest jedną z praktyk tworzącą magię w życiu. Bardzo dziękuję. Będę o niej mówić moim uczniom.

 2. Wdzięczność za drobne rzeczy praktykuje od pewnego czasu. To dobrze wpływa na relacje wśród bliskich. Pomysł z karteczkmi świetna sprawa. Wykorzystam w swojej rodzinie:)

 3. Mam taki zeszycik w ktorym notuje za co jestem wdziecznai drugi,w ktorym zapisuje poszzczegolne osoby i do kazdej:colubi,czego potrzebuje,jakie mapotrzeby,co jej zawdzieczam,jakie lubi prezenty…

 4. Pomysł: można napisać podziękowanie na odwrocie wizytówki i wysłać ją do osoby, której jesteśmy za coś wdzięczni.

  Wizytówkę z napisanymi na odwrocie słowami wdzięczności można też wręczyć bezpośrednio po spotkaniu.

  Słowa wdzięczności można przekazać za czyimś pośrednictwem – wtedy osoba, która pośredniczy, również będzie wiedziała, że umiemy okazać wdzięczność, a może sama zacznie okazywać wdzięczność i będzie się rozszerzała pandemia wdzięczności 🙂

 5. Super sprawa z tym kursem. Przypomina co jest w życiu ważne. Sama to odczuwam. Jestem wdzięczna w ostatnim czasie za wspaniałą otaczająca przyrodę. Tej wiosny szczególnie. Jest tak dorodna, żywa, zieleń taka głęboka, wyraźna, dzięki deszczom. Łapie się, że idąc ulicą dziękuję Bogu, że stworzył taki piękny świat.

 6. Zawsze okazuję wdzięczność za wykonaną pracę przez personel naszego przedszkola – to naprawdę skutkuje dobrymi relacjami. 

 7. Wdzięczność jest jak “różowe okulary” dzięki którym dostrzegamy ogrom szczęścia w naszym codziennym życiu. Dziękuję za “różowe okulary”

 8. Ja jestem wdzięczny Michale, że stanąłeś na mojej drodze i że miałem okazję Cię poznać. To co mi pokazałeś to jakaś magia, za którą tak często tęsknimy. Wielki SZACUN dla Ciebie za to co robisz.

 9. Bardzo często zapominamy o tym w życiu codziennym. Ale tak naprawdę posiadanie tej cechy sprawia, że jesteśmy lepszymi osobami. Jest to cenna lekcja, która wymaga ode mnie refleksji nad tym tematem oraz którą napewno wykorzystam.

 10. Wdzięczność jest niezbędna w codzienny życiu, dzięki niej inni chcą nam pomagać. Odwzajemniamy się tym samym.

 11. Jestem wdzięczna za uczenie wdzięczności. Dziękuję rodzinie, ale wiem,że np mój mąż ma z tym problem. Więc podoba mi się tutaj określenie , aby robić to szczerze.

  1. Jestem podobnego zdania .Wdzięczność to jedno z najpiękniejszych ludzkich uczuć ( zachowań pożądanych ), bez których świat wokół nas byłby po prostu nnie do zniesienia. Staram się uczyć tego czwórkę swoich dzieci ( mężowi wyrażanie takich uczuć przychodzi z wielką trudnością ).

 12. uczę się wdzięczności od jakiegoś czasu i wiem ile dobra z tego co mamy i z tego co nam się przydarza

 13. Mam nauczyła mnie okazywać wdzięczność za nawet droibne z pozoru rzeczy. Dzięki temu łatwiej żyje mi się wśród ludzi, bo czują się przeze mnie docenieni i prędzej czy później stsrają się też okazywać taką wdzięczność. Ta lepkcja pokzała mi po raz kolejny, że to co dajesz wraca 🙂 Dziękuję za nią :). 

 14. Wdzięczność na co dzień to najpiękniejszy dar serca i miłości jaki możemy przekazać bliskim i ludziom,  którzy nas otaczają. Na pewno słowa, gesty, wyrażające wdzięczność poprawią  relacje  rodzinne i międzyludzkie, skruszą lody i sprawią, że dobro zagości wokół nas i łatwiej się nam będzie żyło. Starajmy się okazywać to każdego dnia. Życzę wytrwałości!

 15. Wdzięczność, szkoda, że tak często o niej zapominamy a przecież przejawia się w naszym życiu codziennym. Nie potrafimy nawet sami tak dla siebie podziękować za to, że coś nam sie udało, że miło upłynął nam dzień. Pozdrawiam 😉

 16. To cenna umiejętność warta pielęgnownia i uczenia ( zwłaszcza dzieci i młodzież). Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję 🙂

 17. Należy dziękować i byc wdzięcznym za normalność (zdrowie), za to do czego się przyzwyczailiśmy a czasami zapominamy, aby być za to wdzięczni. Jestem wdzięczna za przypomnienie mi tego. 

 18. Wdzięczność jest piękną cechą! sprawia, że zaczynamy dostrzegać więcej dobra niż zła, otiera nas na innych, nastraja radoście i pozytywnie, ułatwia kontakty…

 19. Wdzięczność okazuję od dawna, trudne życiowe sytuacje skłoniły mnie do głębokiej refleksji i nauczyły być wdzięczną za to co jest.

  Dziękuję za pierwszą lekcję 🙂

 20. A jak się zachować na okazaną nam wdzieczność? Proponuję: Cieszę się że to tak dobrze wyszło !

  Bez fałszywej skoromności, że to przecież drobiazg, a podkreślamy, że jest nam miło i że to taka wspólna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *