aleksander

O tym jak Aleksander rozwiązał węzeł a przygotowanie młodzieży do życia

Jeśli chcecie sprawdzić, czy dorastający człowiek jest dobrze przygotowany do rozwiązania jakiegoś problemu powiedźcie mu, żeby zrobił to tak jak Aleksander rozwiązał węzeł.

Prawdopodobnie padnie pytanie, a kto to w ogóle jest Aleksander i jaki węzeł. Kiedyś wiedział to każdy młody człowiek, ale dzisiaj, przy naszym poziomie nauczania historii chyba już nie.

Kiedyś młody człowiek wiedział jak się zabrać za robotę i ją efektywnie skończyć, dzisiaj chyba już nie.

Kiedyś młody człowiek jak czegoś nie wiedział to to sprawdzał, dzisiaj chyba już mu się nie chce (chociaż możliwość ma nieporównywalnie większą niż kiedyś, bo nie musi iść do biblioteki).

Kiedyś młody człowiek widział, że Aleksander węzeł rozciął i że tak można w sposób efektywny rozwiązać wiele spraw, dzisiaj chyba mu się już nie chce, bo nikt od niego tego nie wymaga, wszystko ma dostarczone, a zwłaszcza wiedzę którą ma umieć i nic więcej, bo jeszcze zacznie… myśleć.

Nikt nie wymaga myślenia – trzeba umieć odtwarzać, wpisywać w schemat, no bo po co uczyć młodego człowieka myślenia? Przecież jak będzie się go uczyć myślenia, może się zdarzyć sytuacja, że będzie… myślał. A przecież to nie będzie dobre, bo jak młody człowiek zacznie myśleć, to nie będzie kupował jak trzeba, głosował jak trzeba, oglądał telewizję, którą trzeba, żył jak trzeba…

Trudno więc jest nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jak młody człowiek nie wie jak Aleksander rozwiązał węzeł, to prawdopodobnie w swoim życiu też może nie potrafić różnych prostych spraw rozwiązywać (przecinać).

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

 

P.S. Jeśli ktoś wokół Was narzeka, że walczy z swoją pracą magisterską, przypomnijcie mu, że Aleksander w wieku obecnego absolwenta studiów panował nad jednym z największych ówczesnych imperiów, które w dużej mierze wywalczył sam.

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *